Droga Do Broni krok 9: Zakup - Blog CenyBroni.pl

Droga Do Broni krok 9: Zakup

2018-09-12

Kiedy otrzymamy już decyzję i promesy z WPA to nie pozostaje nam nic innego jak wejść na stronę porównywarki cen broni CenyBroni.pl, znaleźć odpowiednią okazję i pognać do sklepu, aby ją zakupić. Oczywiście zakup w sklepie to nie jedyna opcja, bo można również kupić broń z rynku wtórnego, tj. używaną od innego strzelca.
Aby kupić pierwszą broń potrzebujemy jednej promesy, którą zostawimy u sprzedawcy. Dobrze jest mieć ze sobą również oryginał decyzji WPA o przyznaniu pozwolenia na broń. Normalnie zamiast tego należy mieć przy sobie Legitymację posiadacza broni, ale taki dokument dostaniemy dopiero po zarejestrowaniu pierwszej sztuki broni w WPA, więc siłą rzeczy nie możemy jej mieć przy jej zakupie.
Nie będę się zbytnio rozwodził na temat zakupu w sklepie, bo po prostu nie ma o czym pisać. Wchodzimy, zostawiamy promesę, jak chcą to okazujemy dodatkowe dokumenty, płacimy, dostajemy dwie faktury/paragony (jeden dla nas, drugi dla WPA), zabieramy broń i wychodzimy. Warto dodać, że przy zakupie broni w sklepie można też od razu kupić trochę amunicję, bo jeżeli tego nie zrobimy to będziemy to mogli zrobić dopiero jak zarejestrujemy broń w WPA, a więc trzeba będzie dwa razy jeździć. Nieco inaczej wygląda to w temacie transakcji dokonywanej pomiędzy dwoma osobami prywatnymi. W tym przypadku również niezbędna jest promesa, ale konieczne jest także sporządzenie cywilnoprawnej umowy kupna-sprzedaży, którą należy wykonać w dwóch kopiach - jedna dla kupującego i jedna dla sprzedawcy. Do tego oczywiście promesę zostawiamy sprzedawcy tak samo jak w sklepie. Ważne jest, aby sporządzić umowę prawidłowo, co w znacznym stopniu ułatwię Wam wzorem, który dla Was przygotowałem i podlinkowałem poniżej.
  • Wzór umowy kupna-sprzedaży broni - Pobierz
Może się ona wydawać bardziej rozbudowana od innych wzorów dostępnych w internecie, ale uwierzcie mi, że sporządziłem ją na podstawie moich doświadczeń z rejestracją broni w WPA, kiedy dwa razy miałem umowę przygotowaną przez sprzedawcę i dwa razy były problemy, że czegoś w niej brakowało. Zawsze lepiej jest mieć więcej informacji niż mniej, szczególnie kiedy zakupu dokonujemy w innym mieście niż to, w którym mieszkamy. Paragrafy 3 i 4 są natomiast przygotowane przez mojego prywatnego prawnika, tj. moją drugą (lepszej) połówkę. PS: jakbyście potrzebowali obrońcy w sądzie to piszcie :). Nie ukrywam, że umowa bardziej chroni Kupującego, ale patrząc na to realistycznie to właśnie on jest bardziej narażony na oszustwo, bo każdy Sprzedawca wie co sprzedaje i przy takiej umowie kasowani są tak zwani Janusze biznesu, który próbują wcisnąć kit po najmniejszej linii oporu. Dobrą praktyką jest zrobienie sobie kserokopii umowy kupna-sprzedaży, gdyż oryginał musimy złożyć w WPA.
Po zakupie broni od osoby prywatnej należy pamiętać o bardzo istotnej kwestii jaką jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC). Mamy na to 14 dni od zakupu, w przeciwnym wypadku możemy być ścigani przez Urząd Skarbowy. Dla przykładu ten sam podatek płacimy podczas zakupu samochodu, więc nie jest to nic dziwnego. W przypadku broni kwota jaką należy zapłacić to 2% od kwoty za jaką kupiliśmy broń, która jest tzw. "rzeczą ruchomą". O tym jak zapłacić ten podatek polecam przeczytać na profesjonalnych portalach, które o tym traktują, gdzie na pewno znajdziecie bardziej rzetelne informacje od tych, których mogę udzielić Wam ja. Powiem tylko, że wiąże się to z wypełnieniem formularza PCC-3 ("Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych"), złożeniem go w US (wiem, że można to też zrobić przez ePUAP lub e-Deklaracje) i wpłaceniu stosownej kwoty na rachunek US w kasie lub przelewem.
Bez względu czy dokonaliśmy zakupu w sklepie czy od osoby prywatnej musimy w terminie 5 dni od zakupu dokonać rejestracji broni w WPA. Ważne jest, że dzień w którym dokonano transakcji nie jest wliczony do wyżej podanego terminu. Jednak warto sprawdzić w jakie dni nasze WPA przyjmuje interesantów, bo zazwyczaj są to dwa dni w tygodniu o określonych godzinach. W przypadku WPA Lublin jest to każdy poniedziałek w godz. 9-17 i czwartek w godz. 9-15. Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę. Od strony Sprzedawcy wygląda to tak, że według zapisów UoBiA w przypadku zbycia broni i amunicji do niej jest on "obowiązany niezwłocznie powiadomić pisemnie o tym fakcie właściwy organ Policji".
Dość istotnym pytaniem w tym momencie jest także to czy możecie przemieszczać się z jeszcze nie zarejestrowaną bronią, przykładowo na strzelnicę, żeby sobie już z niej postrzelać. Teoretycznie lepiej nie, ale w praktyce można, tylko trzeba mieć przy sobie dowód dokonania zakupu w postaci faktury/paragonu sklepu lub umowy ze sprzedawcą, a także kwity, które świadczą o tym, że jesteśmy osobami uprawnionymi do posiadania tego typu broni.